FARKINDALIĞI NASIL KAZANACAĞIZ ?

Düşünceyi oluşturan şey düşünce molekülleridir. İnsanın düşünce ve duyguları beynin salgıladığı bu moleküllere bağlıdır. Mutlu insanların beyninde mutluluk hormonu, stresli insanın beyninde stres hormonu salgılanır. Sizin hissettiğiniz duygulara göre moleküller salgılanıyor. Depresyonda olanlara bu hormonlar dışarıdan ilaç olarak verildiğinde kendini iyi hisseder. Bütün hislerimiz ve duygularımız bu moleküller sayesinde oluşur. Bunları insan mı üretiyor, yoksa bunlar mı bu hisleri yaşatıyor? Beyin hücrelerinin varlığını sürdürebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Bunu da glikozdan alır. Bunu da ya ağzımızdan ya da damardan alırız. Beynimizin fonksiyonu için bedene, oksijene ve vücut sistemine ihtiyacımız var. Ben eğer bu vücutta varlığımı sürdürüyorsam, bu bedeni uzaya götürdüğümde varlığımı sürdüremem, demek ki benim bu dünyaya ihtiyacım var. Beyin hücreleri insan için neyse, insan da bu dünya için öyledir. Negatif ve pozitif nöronlardan hangisi fazlaysa bedeni ve dünyayı o etkisi altına alır. Stres hormonu salgılandığı anda denge için mutluluk hormonu da salgılanır. Negatif insanlar arttığı zaman denge için pozitif insanların sayısı da artar. Kavga sonrasında bile rahatlama yaşarsın. İşin doğası böyledir.

Dünyayı canlı bir varlık olarak düşünürsek, insanlar dünyanın hücreleridir. Bizim gözlerimiz dünyanın gözü, kulaklarımız yerin kulağıdır. Ben nereye bakarsam bakim, dünyayı görürüm. Bütün dünya benim vücudum aslında. Biz ister yere bakalım, ister göğe hepsi bir bütün. Yerde biziz, gökte biz. Nereye bakarsam bakayım kendime bakıyorum, kiminle konuşursam kendimle konuşurum, kime zarar verirsem kendime zarar veririm, kime iyilik edersem kendime iyilik ederim. Sadece bu bakış açısıyla kimse kimseye zarar veremez. Bu bizi varlığın birliğine götürür.

Kuantum fiziği açısından bakacak olursak, madde diye bildiğimiz her şey moleküllerden ve atomlardan oluşmaktadır. Atom içinde küçük bir çekirdek ve etrafında elektronlar var. Çekirdek incelendiğinde proton nötron,  içinde de kuart yapıları onunda içinde kuant, temelde de dalga ve titreşimler var. Bizim gözümüz bu dalga ve titreşimleri madde olarak algılıyor. Gördüklerimiz, göremediklerimiz karşısında hiç kalır. Bizim gözümüz aslında tek kanallı bir televizyon gibidir. Gören aslında göz değil beyindir. Buna kuantum fiziği “Kendi kendini gözleyen evren” der.

Anne karnındaki zigot, bütün insanı oluşturur. İnsanda evrenin çekirdeği aslında ve zigotta insanı oluşturacak tüm bilgi varsa hakkında tüm bilgi varsa, insanda da tüm evreni oluşturacak bilgi vardır. Ağaçtan düşen meyve çürür ancak, çekirdeği çürümez, bilinç çürümez. Bu bizim ne kadar değerli olduğumuzu bilmemizi sağlar. Evrenin tüm özellikleri bizim özümüzde kayıtlıdır. Tüm bilgiler nasıl çipin içinde kayıtlıysa, evrenin tüm bilgileri de bizim genlerimizde kayıtlı, bunu bilmek bile bütünlüğü fark etmemizi sağlar. Hem çekirdeğiz hem de ağacı içinde barındıranız. “Sen kendini küçük sanırsın ama sen alemin özüsün” der Hz. Ali. Kendi gerçek kimliğini fark edersen, sıkıntıdan kurtulursun. Bu bir duraktır. Ama bunun ötesi de vardır.

Share